PostHeaderIcon Yeni İlköğretim Yönetmeliğiyle Neler Değişti

Yeni ilköğretim kurumları yönetmeliği

 

21 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan resmi gazete ile birlikte 18 adet yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliklerden en çok beklenenler Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile İlköğretim Kurumları Yönetmeliğiydi. Peki en çok beklenen İlköğretim kurumları yönetmeliğiyle neler değişti. Bunları maddeleştirerek açıklayalım. 
 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğiyle Değişenler

1-Yeni İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile birlikte 4+4+4 ile birlikte gelen yeni kavramlar yönetmelikte yer aldı. Buna göre tanımlamalarda ilkokul, ortaokul, imamhatip ortaokulu olmak üzere 4 adet tanımlama bulunmakta. 
2- Yatılı İlköğretim okulları ilköğretim kavramı yönetmelikten çıkarıldığı için artık Yatılı Bölge Okulu olarak isimlendirildi. 
3- Ortaokullar da öğrenci andı kaldırıldı. Böylece artık öğrenci andı sadece ilkokullarda okutulacak. 
4-İlkokula kayıtlar 4+4+4 sisteminde en çok tartışılan konuydu bu yönetmelik ile birlikte buda kesin kurala bağlandı. Buna göre ilkokula kayıt için 66 ayını dolduran çocuklar (bu yıl için 31 Mart 2007 tarihinden önce doğanlar) zorunlu kayıt olacak.  Bunlardan okula kayıt olmak istemeyenler olursa sağlık kurumundan “Okul için Bedenen ve Zihnen Gelişimini Tamamlamamıştır” raporu alınarak okul öncesine kaydedilebilecek ya da bir yıl kaydı ertelenebilecek… Erteleme için daha önce veli dilekçesi yeterli iken yeni düzenleme ile rapor gerekmektedir.
5- İlkokul 4 sene okutulacak ve 5. sınıftan itibaren öğrenciler ortaokula gidecek. Okul kayıtları 1. sınıftaki gibi bilgisayar ortamında adrese dayalı kayıt sistemi ile olacak. 
6- Yatılı Bölge Ortaokulları ile ilgili düzenleme yapıldı. Daha önce İlköğretim olan okullar Ortaokula dönüştürülerek bu okullara 4.sınıftan sonra kayıt alınması düzenlendi. Mevcut okuyan öğrenciler için kademeli geçiş yapılacak. 
7- 5. Sınıfa geçen bir çğrenci imam hatip ortaokuluna kayıt yaptırdıktan sonra 1 yıllık okula devam etmeme hakkı doğuyor. Bu 1 yıllık zamanda ailesinin dilekçesiyle öğrenci ben hafızlık eğitimi alacam diyerek okula gelmeye biliyor. yine bu öğrenci hafızlıkeğitiminden sonra okulda kurulacak komisyonun sınavı ile direk 6. sınıftan başlayabilecek ve 5. sınıfı okumayabilecek. 
8- 13 yaşını dolduran çocuklara ortaokulu bitirmesi için 2 yıllık bir süre verilecek bu dönemde bitiremez ise okulu açık ilköğretim okuluna gönderilecek. 
9- İlkokulda seçmeli dersler not ile değerlendirilmiyordu artık seçmeli derslerde not ile değerlendirilebilecek. 
10- İlkokul ve Ortaokuldan sonra diploma verilmeyecek sadece lise bitirildiğinde diploma verilecek. 
11- Daha önce 1-5.sınıflarda “ özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen; beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi, yabancı dil ve bilişim teknolojileri dersleri branş öğretmenlerince okutulur.” Hükmü varken şimdi “yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin alan öğretmenlerince okutulması esastır.” Hükmü getirilmiştir. Yani ilkokullarda sadece bu iki derse branş öğretmeni girecektir.
12- Ortaokulda Şube Öğretmenler Kurulu devam ediyor. 4.sınıflarda da Şube Öğretmenler Kurulu var.
13- İlkokul 4.sınıfta teşekkür, takdir belgesi yok. Ortaokullarda var. Onur belgesi 4.sınıflara da veriliyor.
14- İlkokulda öğrenciler nöbet tutmayacak.
15- “İlkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin aynı bina içerisinde birlikte bulunması durumunda, okula giriş çıkış kapıları, bahçe ve diğer ortak kullanım alanları öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak ayrı ayrı düzenlenir.” Maddesiyle aynı binada derslik yeterli ise hem ilkokul hem de ortaokul yapılabilecek. İlkokulların öğlenci, ortaokulların sabahçı olması uygulamasının dışında normal eğitim yapılan okullarda örneğin 4 katlı binanın ilk 2 katını ilkokullara, üst iki katını da Ortaokullara ayırarak normal eğitim yapılabilir. Her grubun ortak alanları, giriş çıkış kapıları yaş gruplarına göre ayrı olarak düzenlenmesi gerekecektir.
 
 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Çok İndirilenler
1.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-5 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3618
2.
Türm Dersler Yaprak Testi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3504
3.
3p 1k toplama etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Matematik Etkinlikleri)
2152
4.
Hece Çalışması (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2136
5.
Okuma - Anlama Cümle Kurma Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2078
6.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-4 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
2078
7.
Okuma Anlama Yazma Etkinliği ( Kurt ile Leylik) (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1909
8.
Çarpma - Bölme Etkinliği (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1869
9.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-2 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1837
10.
Genel Değerlendirme Sınavı-3 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1826
11.
Basit Okuma Cevap Verme Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1708
12.
Çıkarma Problemi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1644