PostHeaderIcon 4+4+4 Mesleki Eğitim Yaşı Konusunda Geri Adım Atılıyor

4+4+4 Mesleki Eğitim Yaşı  Konusunda Geri Adım Atılıyor

Gündemin ilk maddesi haline gelen 4+4+4 Eğitim sistemi konusunda teklif sahibi Ak Parti daha önce geri adım attığı 4 yıldan sonraki eğitimin açık lise şeklinde okutulması yönündeki kararından sonra bir geri adımda mesleki eğitim yaşı konusunda oluyor. 

4+4+4 Eğitim sisteminde ki olumlu yanların dışında bir çok olumsuz gelişmeninde var olduğu teklif konusunda yazdığımız yazılarda bildirmiştik. Bunların en başında eğitim yaşının 4+4+4 sisteminde 11 yaşından sonra açık lise şeklinde olmasıydı bu konuda geri adım atılmış ve 4+4 den sonra çık lise şeklinde eğitimin olabileceği bizzat teklif sahibi Nurettin CANİKLİ tarafından söylenmişti. Alt komisyonda görüşülmeler sırasında bir geri adımda Mesleki eğitim yaşında oldu. Buna göre ilköğretimin 1. kademesini bitiren öğrencilerin meslek liselerine yönlendirilmesinin yanlışlıkları üzerinde durularak bir şekilde teklif sahipleri ikna edildi ve bu konuda da Mesleki Eğitim yaşı 15 yaşından sonraya bırakılacak gibi. 

TÜSİAD tarafından eleştirilen 4+4+4 sisteminde en büyük tepki de bu yaş sınırınaydı. Başbakan ile TÜSİAD arasında sert geçen karşılıklı açıklamalara rağmen bir şekilde TÜSİAD'ın eleştirisi kabul gördüğü gözüküyor. TÜSİAD mesleki eğitim konusunda erken yaşlarda başlayan mesleki eğitime karşı olmadıklarını ama bu yaşlarda başlayan Mesleki eğitimin öğrencilerin pozitif bilimler konusunda eksik kalacaklarını yaratıcılık, yenilikçilik, eleştirel düşünme, araştırma, analitik vb. becerilerin temel eğitimin tüm çocuklara kazandırılması gerektiğine vurgu yapmıştı. 

Alt komisyonda görüşülen 4+4+4 yasa teklifi eğer konuşulduğu şekilde geçerse mesleki eğitim yönlendirmesi ikinci 4 yıllık eğitimden sonra olacak ve AK Parti teklifinde bir geri adım daha atacak. Bu şekilde geri adımlar yasa teklifinin tam görüşülmeden tartışılmadan meclise getirildiği izlenimini kuvvetlendiriyor. 

4+4+4 yasa teklifi bu şekilde kabul edilse bile 52 bin civarında olan sınıf öğretmeni fazlalığının ve yine ikinci kademedeki 100bin civarında ki açığın nasıl telafi edileceği konusunda hala bir görüşün olmaması yasa teklifinin sadece öğrenci bazlı olduğunu çalışanları işin içine katmadan görüş alınmadan yapıldığınıda unutmamak gerek. Nitekim bu tablo mutsuz öğretmen mutsuz eğitimciler yaratacaktır. Bu yasa teklifinin daha geniş bir şekilde kamu oyu tarafından tartışıldıktan sonra mecliste yasalaşması tüm eğitimcilerin ortak görüşü olacaktır. 


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Çok İndirilenler
1.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-5 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3618
2.
Türm Dersler Yaprak Testi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3504
3.
3p 1k toplama etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Matematik Etkinlikleri)
2152
4.
Hece Çalışması (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2136
5.
Okuma - Anlama Cümle Kurma Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2078
6.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-4 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
2078
7.
Okuma Anlama Yazma Etkinliği ( Kurt ile Leylik) (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1909
8.
Çarpma - Bölme Etkinliği (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1869
9.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-2 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1837
10.
Genel Değerlendirme Sınavı-3 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1826
11.
Basit Okuma Cevap Verme Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1708
12.
Çıkarma Problemi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1644